Dezenfeksiyon Hizmetleri Hemen Arayın | Biocontrol İlaçlama
Dezenfeksiyon

Dezenfeksiyon Nedir? Neden Yapılmalı?
     Dezenfeksiyon ya da diğer adıyla dezenfektasyon, ortamda bulunan projen mikroorganizmaların yok edilmesini sağlayan, üremelerini durduran bir ilaçlama türüdür. Bu ilaçlama yöntemiyle endosporlar dışında kalan hemen hemen tüm canlı türleri ortamdan arındırılır. Genellikle sterilizasyonla karıştırılan bu durumda, sterilizasyona göre sonuçlar biraz daha kısıtlı olarak alınır. Yapılacak olan uygulamalar, dolaysız ve büyük bulaşmaların sınırlandırılmasını sağlayacaktır. Bu uygulamalar genel olarak ışık, ateş ya da kostiklerle uygulanmaktadır. Hastalık öncesinde ve sonrasında uygulanabilen bu yöntem, ortamın ve kişinin arınmasını da sağlar. Genel olarak haşere kontrol sisteminden farklı gibi görünse de, benzer özellikler gösterdiği için ortamın istenmeyen ve hastalık riski oluşturan durumlardan arındırılmasını sağlayan bir uygulamadır. 

Dezenfeksiyon İlaçlama Yöntemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

     Dezenfeksiyon yöntemleri farklı şekillerde uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Farklı yöntemlerden hangisinin daha uygun olacağına, uygulama yapacak olan uzmanlar karar verir. Ne şekilde ve hangi yöntemin kullanılacağı, başarıyı da yüksek oranda etkileyecektir. Gaz, sıvı ya da hem gaz hem sıvı olarak uygulanabilen yöntemler bulunmaktadır. Gaz şeklinde uygulama, fumigasyon benzeri gibi yapılsa da, kullanılan kimyasallardan dolayı ciddi bir ayrım olmaktadır. Daha az riskli olan bu uygulama, ortamda risk teşkil eden, bulaşıcılığı arttıran organizmaların ortamdan arındırılması hedefi doğrultusunda işlem yapar. Bu aşamada oldukça etkin sonuçlar sağlarken, insanların sıkça kullandığı alanlar için düzenli olarak yapılması gereken bir durumdur. Özellikle bulaşıcı hastalıkların artmasını, bulaşmasını ve azalmasını hedeflemesinden dolayı, hastaneler, okullar ve alışveriş merkezleri gibi toplu alanlarda uygulanır. Benzer şekilde yoğunluğun olduğu her alan için uygundur. 

İlaçlamalarda Dezenfeksiyonun Önemi

     Dezenfeksiyon işlemleri titizlikle uygulanması gereken, uzmanlık gerektiren uygulamalardır. Alanın hesaplanmasında, hangi yöntemin kullanılması gerektiğine kadar her bir aşama, tamamen uzman denetiminden geçerek yapılır. Bu nedenle alınacak olan hizmet, uzman bir ilaçlama firması tarafından sağlanmalıdır. Ortama, ortamda bulunanlara zarar vermeden, hızlı ve etkin sonuçların alınması bu şekilde başarılı sonuçlara ulaşacaktır. İnsanların olmadığı süreçlerde yapılması gerekirken, havalandırma sistem yöneticileriyle koordine içinde yapılması gereken bir uygulamadır. Ortamın anlık ya da beklemeyle arındırılması söz konusudur. Yapılacak olan dezenfeksiyon sonrasında, bulaşıcı hastalıkları taşıyan virüs ve bakteriler ortamdan arındırılmış olur. 

 

Biocontrol Referanslar

ahsen
aktivitem
anteplioglu
bolvadin_yumurta
bybeyaz_doner
capanet
ekinen
eyup-sultan
final
georges
global
hatay sofrasi
istanbul -iskembe
konak
külsan1
realkom
sarıyer-borek
.